Laboratoř optofyziologie neuronálních okruhů
In vivo optické zobrazování s vysokým rozlišením přináší nové nebývalé možnosti, jak studovat mozek savců za fyziologických a patofyziologických podmínek. Naše skupina kombinuje rychlé intravitální optofyziologické techniky a molekulární biologii, abychom prozkoumali přesné mechanismy na úrovni neuronálních okrůhů a populací, které jsou základem iniciace a propagace záchvatů. Pomocí preparace chronického kraniálního okna u myší jsme schopni sledovat dlouhodobou dynamiku definovaných neuronálních populací v procesu epileptogeneze a iktogeneze. Pomocí ultrarychlé jednofotonové DMD mikroskopie, dvoufotonové kompresní mikroskopie a dvoufotonové/třífotonové rychlé rastrovací mikroskopie jsme schopni měřit aktivitu jednotlivých neuronů s milisekundovou přesností a/nebo zaznamenávat jejich aktivitu a přesnou subcelulární morfologii až do hloubky 1,5 mm v intaktním bdělém mozku.
S využitím nejmodernějšího optofyziologického hardwaru, který jsme z větší části postavili, se snažíme popsat roli definovaných lokálních neuronálních populací v neokortikálních záchvatech s důrazem na různé interneuronální podtypy. Testujeme dříve postulované a nově formulované hypotézy týkající se podtypově specifické role lokálních interneuronálních populací při fokálních kortikálních záchvatech, vysokofrekvenčních oscilacích a iktogenicitě kortikálních malformací v in vivo nastavení, abychom našli cíle pro intervenci. Dále se zaměřujeme na mikroprostředí mozkových malformací, chronický sterilní zánět a senescenci mutovaných neuronů. Jako vedlejší výzkumné téma spolupracujeme na studiu komplexní dynamiky vývoje a patologie glioblastomu. Pomocí našeho preparátu chronického kraniálního okna testujeme slibný terapeutický přístup založený na intervenci zprostředkované nanočásticemi.
Mgr. Ondřej Novák, Ph.D.
Vedoucí týmu
Mgr. Monika Řehořová, Ph.D.
Postdoc
Mgr. Natálie Procházková
Ph.D. student
Ing. Minh Thao Rozlivková
Ph.D. student
Mgr. Jana Populová
Ph.D. student
MUDr. Niki Shariati
Lékař
BSc. Jan Daněk
Ph.D. student, Vědecký pracovník
BSc. et BcA. Carl VL Olson
Výzkumný pracovník
Bc. Paulína Žideková
Pregraduální student
Pavlína Čabounová
Pregraduální student
Cíle skupiny/řešené projekty
Všeobecný cíl
Všeobecný cíl skupiny je pomoci alespoň několika pacientům, typicky dětem, s farmakorezistentní epilepsíí na podkladě korové malformace. S tímto účelem: To onemocnění chceme poznat, pochopit a vyvinout metodu, jak jej pozitivně ovlivnit, nejlépe vyléčit.
- Přejali jsme a dále upravili metodiku myšího modelu fokální kortikální dysplázie typu II (Natálie Procházková, Monika Řehořová a další).
- V modelu FCDII jsme ve spolupráci s dalšími laboratořemi na ústavu charakterizovali vysokofrekvenční aktivitu nervové tkáně v lézi a jejím okolí (Natálie Procházková, Jan Chvojka z Kudláček Lab; DOI: 10.1016/j.nbd.2023.106383).
- Na úrovni jednotlivých excitačních neuronů, dysmorfních neuronů a inhibičních neuronů jsme studovali morfologické a funkční změny v FCD v průběhu epileptogeneze (Monika Řehořová; publikace v přípravě)
- Ukázali jsme, že dysmorfní neurony v FCDII mají jiný profil aktivity oproti pyramidovým buňkám v myši bez FCD – více burstují, dosahují vyšší maximální frekvence akčních potenciálů, mají nižší průměrnou spontánní aktivitu (Minh-Thao Nguyenová; publikace v přípravě)
- Ukázali jsme, že v části spontánních epileptických záchvatů se dysmorfní neurony v FCDII aktivují a synchronizují dříve, než zbytek neuronů. Zda jde o kauzální roli či korelaci nyní studujeme. Toto by jednoznačně ukazovalo na dysmorfní neurony v FCD jako hlavní terapeutický cíl. V současnosti je rozšiřováno množství dat kvůli velké variabilitě záchvatů (Monika Řehořová, Pavlína Čabounová).
- Zjistili jsme, že u korových záchvatů a v procesu šířící se depolarizace patrně hrají specifickou roli různé podtypy inhibičních interneuronů. Například parvalbumin-pozitivní interneurony, neurony vysílající inhibiční synapse na tělo okolních neuronů, mají oproti jiným buňkám stále vysokou intracelulární koncentraci vápníku mnoho sekund po ukončení záchvatu. Toto by mohlo ukázat na jejich specifickou roli v ukončnování záchvatu, což je stále neobjasněný mechanismus. Nyní jsou nabírána data v akutním experimentu, kdy je sledována dynamika vápníku v těchto inhibičních buňkách na konci záchvatu a v komplementárních experimentech pak jejich napěťová aktivita. Znalost specifického typu neuronů nám umožní lépe cílit (Jana Populová, začátek projektu).
Jedním z nových cílů je také vytvoření alternativního a rychlejšího modelu „FCD“. V tomto případě kůry vystavené působení dysmorfních neuronů indukovaném v dospělém věku. FCDII je obecně způsobena somatickou mutací v PI3K/Akt/mTOR signalizační dráze. Jedna z publikovaných aktivizačních mutací je v malém regulátorové GTPáze zvané RHEB. Její genetickou informaci je možné zabalit do adenoasociovaného viru a dopravit ji do korových neuronů dospělé myši bez epilepsie. Dříve bylo ukázáno, že v myším modelu, kde použili in utero elektroporaci, ale mutovaný gen aktivovali v dospělosti, došlo k rozvoji záchvatů. Záchvaty tedy nebyly závislé na neuspořádané kůře, ale spíše na přítomnosti neuronů nesoucí mutaci. Tuto situaci chceme docílit vnesením mutace do neuronů dospělé myši, kde předpokládáme, že i v takové myši se rozvine epilepsie. Tento model má teoreticky velkou výhodu v až 5x větším výtěžku oproti elektroporaci, možnosti cílit lézi do specifických částí kůry myši a možnosti nastavit frakci mutovaných neuronů. Takový model nejen může být použit k objasnění pozice léze a její hustoty na míru epileptogenicity, ale také může být použit jako jednodušší model pro screening léčiv farmaceutickými firmami. (Carl VL Olson, vývoj a testování modelu, počáteční fáze)
Na základě literatury a mnoha našich předběžných dat jsme ukázali, že dysmorfní mutované buňky FCDII vykazují znak senescentních buněk. To jsou buňky, kde došlo k neopravitelnému poškození DNA, akumulaci zlomů DNA, aktivaci prozánětlivého sekretomu. Tyto buňky mají aktivované počáteční kroky apoptotické dráhy, ale tu mají zablokovanou vlastní zvýšenou expresí blokátorů apoptózy (BCL2 rodina proteinů). Našim cílem je použít látky (tzv. senolytika), které jsou schopné blokovat ony blokátory apoptózy a tím dysmorfní neurony v tkáni selektivně eradikovat. Za tímto účelem používáme pokročilou preparaci myši s FCDII, operaci s kraniálním oknem, videoEEG konektorem a chronickou kanulou jdoucí přímo do mozkového parenchymu v místě FCD. Senolytika budou do okolí dysmorfních neuronů pouštěna chronickou subkutánní osmotickou pumpou připojenou ke kanule. Prostřednictvím kraniálního okna a intravitální dvoufotonové mikroskopie můžeme sledovat, zda a jak jdou jednotlivé dysmorfní neurony do apoptózy. Na videoEEG jednotce pak budeme pozorovat, zda vymizí epileptické záchvaty. (Ondřej Novák, začátek projektu podpořeného grantem AZV).
Jsme součástí spolupráce s laboratoří dr. Kudové na ÚOCHB AVČR, kde testujeme vliv nově syntetizovaných neuroaktivních steroidů excitabilitu mozku a jeho přechod do záchvatu v akutním a chronickém epileptickém modelu. Specificky pak pomocí dvoufotonové mikroskopie studujeme, které neurony a mechanismy jsou neurosteroidy nejvíce ovlivněny. (Jan Daněk, 2024 počátek projektu)
Občas si některý z přístrojů místo nákupu vyrobíme, nebo popřípadě oproti komerčně dostupným alternativám zdokonalíme pro používané účely. Vyvinuli jsme vlastní elektroporátor, kde jsme zabudovali analogovou proudovou limitaci pro ochranu embryí a prevenci kompletního potratu. Přístroj jsme navrhli tak, aby mohl být zkonstruován během několika dnů jen se základní znalostí pájení a 3D tiskárnou. Design, komplexní ověření účinnosti v experimentu a návody na sestavení jsme publikovali. (MinhThao Nguyenová, Natálie Procházková, Ondřej Novák; DOI: 10.1016/j.jneumeth.2024.110126)
Vybrané publikace
Abdelfattah AS et al.
Bright and photostable chemigenetic indicators for extended in vivo voltage imaging
Science 2019
Abdelfattah AS et al.
Sensitivity optimization of a rhodopsin-based fluorescent voltage indicator
Neuron 2023
Kazemipour A et al.
Kilohertz frame-rate two-photon tomography
Nature Methods 2019
Johnston S et al.
AAV Ablates Neurogenesis in the Adult Murine Hippocampus
eLife 2021
Marvin JS et al.
A genetically encoded fluorescent sensor for in vivo imaging of GABA
Nature Methods 2019
Procházková N et al.
NeuroPorator: An open-source, current-limited electroporator for safe in utero gene transfer
Journal of Neuroscience Methods 2024
Současné grantové projekty
Senescence neuronů v FCD na podkladě hyperaktivní mTOR signální dráhy – od buněčných mechanizmů až po cílenou léčbu
AZV ČR, 05/2024 – 12/2027
Hlavní řešitel: Ondřej Novák (2LF UK)
Národní ústav pro neurologický výzkum
MŠMT – Program Exceles, 07/2022 – 12/2025
Hlavní řešitel: Milan Brázdil (FNUSA)
Univerzitní centrum výzkumu poruch neuronální excitability (EXCITE)
Karlova Univerzita – Program UNCE, 2023-2027
Hlavní řešitel: Přemysl Jiruška (2LF UK)
IPE – Institucionální podpora excelence
2LF UK
Studium úlohy jednotlivých typů neuronů v patofyziologii fokální epileptiformní aktivity s pomocí metody napěťového zobrazování
Karlova Univerzita – GA UK, 2022-2024
Hlavní řešitel: Minh-Thao Nguyenová (2LF UK)
Mezinárodní spolupráce
Carsen Stringer
Janelia Research Campus, HHMI, Ashburn, USA
Building of new wide-field cell-resolving microscope for cortex-wide fast imaging with cellular resolution
Collaboration in advanced, big data processing
Eric Schreiter
Janelia Research Campus, HHMI, Ashburn, USA
Collaboration and technical support in the field of genetically-encoded voltage indicators.
We help Eric and his team to benchmark optimized rhodopsin-based genetically-encoded voltage indicators.
Tomas Cizmar
Leibniz Institute of Photonic Technology, Jena, Germany
Collaboration on the optical design for deep structure in vivo imaging
We performed first of the kind single-cell voltage imaging through 110um-thick multimode fiber
Matthew Shtrahman
University of California San Diego, La Jolla, USA
Collaboration on the data processing and software design
Zaměření skupiny – klíčová slova
Geneze a propagace záchvatů in vivo na úrovni jednotlivých buněk a typů buněk; Fokální kortikální dysplazie struktura, dysfunkce a mikroprostředí; Kauzální léčba epilepsie