Mgr. Jan Svoboda

Ph.D. student

jan.svoboda@lfmotol.cuni.cz 

Neuroimaging

Ústav patologické fyziologie 2. LF UK

Profesní zkušenosti

Moje cesta začala jako doktorand na Fyziologickém ústavu AV ČR, oddělení vývojové epileptologie. Ponořen do světa akademické obce jsem byl poháněn zvědavostí a veden touhou významně přispět k rozvoji oboru. Během svého doktorandského studia jsem měl také tu čest působit jako akademický pracovník na katedře Anatomie a biomechaniky Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Tato zkušenost mi umožnila nejen prohloubit své znalosti lidské anatomie a fyziologie, ale také vychovávat další generaci vědců.

S přechodem do role vědeckého pracovníka na Ústavu patologické fyziologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy získala moje cesta nový rozměr. Zde jsem měl možnost proniknout do složitostí patologických stavů lidského mozku, zkoumat nové cesty výzkumu a posouvat hranice vědeckého poznání. Výzvy byly skličující, ale s vytrvalostí a odhodláním jsem pokračoval vpřed, veden přesvědčením, že každá překážka je převlečenou příležitostí. Přes to všechno zůstala jedna věc neměnná: moje neochvějné odhodlání dosahovat dokonalosti. Ať už v laboratoři, ve třídě nebo v přednáškovém sále, vždy jsem se snažil vydat ze sebe to nejlepší.

Výzkumné zájmy

Hluboce se zajímám o pochopení tajemné struktury ležící na hranici krve a mozku. Hematoencefalická bariéra (BBB) je jako stráž, která chrání jemnou nervovou tkáň před škodlivými látkami kolujícími v krevním řečišti. Při stavech, jako je ischemie mozku a epilepsie, však tato bariéra prochází významnými změnami a umožňuje průchod molekul, které mohou zhoršit poškození a dysfunkci neuronů.

Po mrtvici nebo ischemické příhodě dochází k narušení BBB, což vede ke zvýšené propustnosti. Toto narušení je mnohostranné a zahrnuje narušení proteinů těsného spojení, které normálně utěsňují mezery mezi endotelovými buňkami vystýlajícími mozkové cévy. V důsledku toho do mozkového parenchymu pronikají zánětlivé mediátory, imunitní buňky a neurotoxické látky, což zhoršuje poškození tkáně a smrt neuronů.

Podobně i u epilepsie hrají změny propustnosti BBB zásadní roli v progresi onemocnění. Záchvatová aktivita vyvolává kaskádu molekulárních dějů, které narušují integritu BBB a usnadňují průnik iontů, neurotransmiterů a zánětlivých molekul do mozku. Tento příliv dále podporuje neuronální hyperexcitabilitu a podporuje vznik opakovaných záchvatů, čímž se epileptický cyklus udržuje.

Pochopení mechanismů, které jsou základem dysfunkce BBB při mozkové ischemii a epilepsii, je zásadní pro vývoj cílených terapeutických zásahů. Strategie zaměřené na zachování integrity BBB nebo obnovení její funkce jsou příslibem pro zmírnění poškození neuronů a zlepšení klinických výsledků u těchto vysilujících stavů. Nedávné pokroky v zobrazovacích technikách a objevování biomarkerů vrhly světlo na dynamickou povahu změn propustnosti BBB u neurologických poruch. Neinvazivní zobrazovací metody, jako je magnetická rezonance (MRI) a pozitronová emisní tomografie (PET), umožňují lékařům vizualizovat integritu BBB in vivo, což poskytuje cenné informace o vývoji onemocnění a odpovědi na léčbu.

Vybrané publikace

Svoboda, J., Litvinec, A., Kala, D., Pošusta, A., Vávrová, L, Jiruška, P. Otáhal, J.
Strain differences in intraluminal thread model of middle cerebral artery occlusion in rats. Physiological Research, 2019. 68. 37-48. https://doi.org/10.33549/physiolres.933958 

Více informací

https://orcid.org/0000-0001-7656-0846

AAR-6011-2020